آیا زبان روسی سخت است؟


برای این‌که بتوانید درباره سختی زبان روسی نظر بدهید، ابتدا باید شناختی حداقلی درباره ویژگی‌های این زبان به دست آورید. شاید سخت بودن این زبان عبارت دقیقی نباشد و لازم باشد که ببینیم چه عواملی در سخت یا آسان جلوه کردن زبان روسی در ذهنمان تأثیر دارند. در ادامه مطلب قصد داریم مهم‌ترین ویژگی‌های زبان روسی را بشناسیم، معیارهای سخت یا آسان بودن آن را برای یادگیری یا ترجمه معرفی کنیم و در نهایت، به این سؤال پاسخ دهیم که: «آیا زبان روسی سخت است؟» با ما همراه در دارالترجمه روسی مسکو باشید.

 

ویژگی‌های زبان روسی کدامند؟

زبان روسی یکی از شش زبان سازمان ملل است و در روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، اوکراین و بلاروس صحبت می‌شود. در استونی، لیتوانی، لتونی و مولداوی نیز به‌طور گسترده‌ای به زبان روسی صحبت می‌کنند. اما در این کشورها روسی زبان رسمی نیست. حدود 260 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان روسی صحبت می‌کنند. در زیر به مهم‌ترین ویژگی‌های زبان روسی اشاره می‌کنیم.

  • الفبای کلمات روسی: زبان روسی از شاخه زبانی کاملاً متفاوتی به نام شاخه اسلاوونی است که شامل زبان‌های چک و لهستانی است. برخلاف بسیاری از زبان‌های اروپایی، برای یادگیری زبان روسی با الفبای شناخته شده‌ای سر و کار ندارید. بیشتر کشورهای اروپایی از الفبای لاتین استفاده می‌کنند اما الفبای زبان روسی سیریلیک است. برخی حروف در آن مشابه با لاتین هستند مثل P و M اما برای یادگیری یا ترجمه زبان روسی، باید بنا را بر الفبایی جدید بگذارید. زبان روسی 33 حرف دارد اما حدود 18٪ آن‌ها همان حروفی هستند که در انگلیسی می‌شناسید.
  • جنسیت کلمات: روسی جزء زبان‌هایی است که برای کلمات جنسیت قائل می‌شود. زبان روسی کلمات را به یکی از سه جنس مونث، مذکر و خنثی دسته‌بندی می‌کند. معمولاً فقط باید انتهای اسم را بررسی کنید تا ببینید به چه جنسیتی تعلق دارد.
  • زمان، حالت سؤالی و منفی کردن در زبان روسی: زبان روسی نسبت به زبان انگلیسی زمان‌های کمتری دارد. در این زبان فقط سه زمان گذشته، حال و آینده به کار می‌روند. ساختار سؤالات نیز در زبان روسی ساده هستند. برای سؤالات بله/خیر از لحن استفاده می‌کنیم و صرفاً برای سؤالات باز کلمه سؤالی را در ابتدای جمله قرار می دهیم؛ بدون این‌که ساختار سؤالی بسازیم یا تغییر ترتیب کلمات را انجام دهیم. مثال زیر را ببینید.

اگر سطح زبان خوبی دارید می توانید به عنوان مترجم روسی با ما همکاری کنید.

  • Сегодня мы смотрим кино. (Segodnya my smotrim kino)

«امروز یک فیلم می‌بینیم»: خبری

  • Сегодня мы смотрим кино?

«امروز فیلم می‌بینیم؟»: سؤالی

برای ساختن یک جمله منفی در زبان روسی، کافی است не (ne) را قبل از کلمه‌ای اضافه کنید که می‌خواهید منفی کنید.

  • آواشناسی زبان روسی: آواشناسی زبان روسی بسیار ساده‌تر از انگلیسی است. صدای هر یک از حروف روسی نسبتاً سازگار با حروف است و زبان روسی مثل انگلیسی حروف صدادار و بی‌صدا ندارد. تعداد کمی از حروف می‌توانند بیش از یک صدا تولید کنند، اما بیشتر حروف فقط یک صدا دارند.

سخت بودن زبان روسی به چه چیزی بستگی دارد؟

حال که کمی درباره زبان روسی دانستیم، می‌توانیم حدس بزنیم که عوامل مختلفی می‌توانند باعث شوند که زبان روسی را زبان سختی بدانیم. در ادامه به مهم‌ترین دلایل سخت یا آسان تلقی شدن زبان روسی می‌پردازیم.

  • زبان مادری فردی که به‌دنبال یادگیری یا ترجمه روسی است یکی از عوامل تعیین‌کننده برای سخت تلقی کردن این زبان است. زبان روسی نسبت به اکثر زبان‌های آلمانی و رومی، برای انگلیسی‌زبان‌ها سخت‌تر است. اما این زبان مثل ژاپنی برایشان به‌شدت «بیگانه» نیست. کسانی‌که به دیگر زبان‌های اسلاوی نظیر لهستانی، چکی یا صربی صحبت می‌کنند از همان ابتدای یادگیری زبان روسی، سرعتی سه برابر بیشتر از دیگران خواهند داشت.
  • صبوری، اشتیاق و ثبات قدم در یادگیری زبان روسی معجزه می‌کنند. قطعاً برای کسی که بی‌هدف در پی یادگیری زبانی جدید است، هر زبانی می‌تواند سخت باشد. بنابراین، یکی از عواملی که می‌تواند سختی زبان روسی برای ترجمه یا یادگیری کم کند، این است که برای یادگیری آن جدی و منظم باشیم.
  • دستورزبان روسی قواعد نسبتاً پیچیده و استثنائات متعددی دارد. استرس در کلمات تا حد زیادی غیرقابل پیش‌بینی است و در نوشتار مشخص نمی‌شود. در زبان روسی باید بین صداهای به‌اصطلاح «سخت» و «نرم» نیز تمایز قائل شوید. مثلاً Ь و Ъ به‌ترتیب با علامت نرم و علامت سخت مطابقت دارند.

آیا زبان روسی سخت است؟

متخصصان زبان‌شناسی معتقدند که در واقع یادگیری هیچ زبانی دشوار نیست. چیزی که یک زبان را سخت می‌کند، زبانی است که زبان‌آموز به آن صحبت می‌کند. زبان روسی توسط بسیاری به‌عنوان یکی از دشوارترین زبان‌ها برای یادگیری تلقی می شود. اما چک یا اوکراینی‌زبان‌ها برای یادگیری این زبان مشکلی ندارند. بنابراین، فارغ از ویژگی‌های زبان روسی، نقطه شروع برای یادگیری آن بسیار مهم است. اگر زبان روسی را به‌عنوان مترجم یاد می‌گیریم باید به ساختارهای زبانی روسی و استثنائات و انحرافات زبانی آن ورود کنیم که در نتیجه، آن را به زبانی سخت برای یادگیری تبدیل می‌کند.

اگر دوست دارید که ترجمه فارسی به روسی یا ترجمه روسی به فارسی انجام بدید نیاز به سطح زبان بالایی دارید ما در این مطلب سعی کردیم به صورت کامل سختی زبان روسی را بررسی کنیم ممنونم که با ما همراه بودید.

نتیجه‌گیری

زبان روسی یکی از زبان‌های پرگویش جهان است. برای پاسخ دادن به این سؤال که آیا زبان روسی سخت است یا نه، باید هدف از یادگیری این زبان را بدانیم. چنانچه بخواهیم زبان روسی را صرفاً برای آشنایی اولیه و سفر به کشوری روسی‌زبان یاد بگیریم، همانند هر زبان بیگانه دیگری، یادگیری و به‌کارگیری حداقلی آن دشوار نخواهد بود. اما اگر بخواهیم به‌عنوان مترجمی که قصد ترجمه هم‌زمان، ترجمه متون یا مدارک رسمی را انجام دهیم، نیاز به سطح عمیق‌تری از یادگیری این زبان خواهیم داشت. در این‌صورت نقش زبان مادری برای سرعت یادگیری زبان روسی بسیار تعیین‌کننده خواهد بود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *