آشنایی با کشورهای روس زبان


زبان روسی یکی از پنج زبان اول جهان از نظر تعداد گویشور است. با مقایسه تعداد جمعیت کشور روسیه که در حدود 144 میلیون نفر است با تعداد جمعیت کل جهان که نزدیک به 7.5 میلیارد نفر است؛ رتبه پنجم از نظر گویشور دور از واقعیت به نظر می‌رسد. این تفاوت آمار نشان دهنده این است که زبان روسی تنها در کشور روسیه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه کشورهای روس زبان بسیاری وجود دارند و این زبان از گستردگی بالایی برخوردار است. اگر شما هم علاقه‌ مند هستید اطلاعات خود را درباره این زبان گسترش دهید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. اگر دوست دارید که به هرکدام از کشور های روس زبان مهاجرت کنید باید مدارک خود را به روسی ترجمه کنید ما در دارالترجمه روسی مسکو در کنار شما هستیم با حرفه ای ترین ترجمه رسمی روسی.

اطلاعاتی درباره تاریخچه زبان روسی

پیش از بررسی تعداد کشورهای روس زبان بهتر است تاریخچه این زبان پرکاربرد را مورد بررسی قرار دهیم. زبان روسی یکی از زبان‌های اسلاوی شرقی است که تاریخ بسیار طولانی دارد. این زبان توسط قبایل اسلاوی به اروپای شرقی آمد و از آنجا شروع به گسترش کرد. امروزه گستردگی این زبان تا جایی ادامه یافته است که زبان روسی به عنوان گسترده‌ترین زبان در اروپا و بزرگترین زبان در اوراسیا شناخته شده است. به دلیل گستردگی و کاربرد زبان روسی، در سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین المللی از این زبان نیز استفاده می‌شود.

کشورهای روس زبان

همان طور که گفته شد این زبان یکی از پراستفاده‌ترین زبان‌ها در قاره اروپا و آسیا است. بسیاری از کشورها این زبان را به عنوان زبان مادری خود دانسته و به آن زبان سخن می‌گویند و برخی دیگر نیز این زبان را به عنوان زبان رسمی کشور خود شناخته و استفاده می‌کنند. تعداد زیادی از کشورهای همسایه و حتی غیر همسایه روسیه به این زبان مکالمه می‌کنند. جمعیت کشورهایی از جمله آذربایجان، ازبکستان، اوکراین، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، چین، لهستان، مغولستان و غیره از این زبان در زندگی روزمره خود بهره می‌برند. در ادامه درباره برخی از کشورهای روس زبان اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

نیاز به «ترجمه رسمی به روسی» دارید؟ به صفحه ثبت سفارش مراجعه کنید.

کشور ازبکستان

کشور ازبکستان از جمله کشورهای روس زبان است. زبان رسمی این کشور به خاطر اهمیت بخشی به زبان ملی کشور، ازبکی تعیین شده است؛ اما زبان ارتباطی بیش از 80% مردم این کشور به زبان روسی است. این زبان علاوه بر مکالمات مردم، در دانشگاه‌های این کشور نیز تدریس می‌شود و به عنوان یک زبان محبوب شناخته شده است.

کشور قرقیزستان

کشور قرقیزستان در میان کشورهای روس زبان تنها کشوری است که به جای زبان بومی کشور خود (زبان قرقیزی) زبان روسی را به عنوان زبان رسمی کشور خود برگزیده است. دانستن زبان روسی یکی از اصول نانوشته این کشور است، زیرا در تمام ادارات دولتی، خصوصی مکالمات و ارتباطات با این زبان صورت می‌گیرد.

جالب است بدانید آموزش زبان رسمی در مدارس کشور قرقیزستان اجباری است و افراد این کشور از سنین کودکی این زبان را فرا می‌گیرند. دانشگاه‌های بسیاری در این کشور وجود دارند که در آن‌ها زبان روسی کاملا تدریس و آموزش داده می‌شود.

دارالترجمه فوری روسی مسکو، سریع ترین زمان ترجمه رسمی را به شما ارائه می دهد.

کشور قزاقستان

کشور قزافستان زبان رسمی خود را زبان قزاقی انتخاب کرده است؛ اما با این وجود بعد از کشور روسیه بیشترین تعداد گویشور روسی را دارد. در این کشور علاوه بر زبان قزاقی که زبان رسمی آن است، استفاده از زبان روسی نیز رواج دارد. تدریس در دانشگاه‌ها به دو زبان روسی و قزاقی انجام می‌گیرد، همچنین این زبان در مدارس ابتدایی به کودکان آموزش داده می‌شود. به همین علت می‌توان کشور قزاقستان را در بین سایر کشورهایی که به زبان روسی سخن می‌گویند، کشور کاملا دو زبانه دانست.

اگر نیاز داشتید به هرکدام از این کشور ها سفر کنید به یک مترجم همزمان روسی حرفه ای نیاز دارید ما در دارالترجمه رسمی مسکو در کنار شما هستیم.

کشور ترکمنستان

این کشور در گذشته یکی از کشورهایی بود که بیش از 70% جمعیتش به زبان روسی صحبت می‌کردند؛ اما با رسمی کردن زبان ترکمنی و قرار دادن این زبان به عنوان یکی از شرایط استخدام، استفاده از زبان روسی به شدت کاهش یافته است. همچنین تنها در 40% از مدارس این کشور زبان روسی تدریس می‌شود، روند نزولی استفاده از زبان روسی در دانشگاه‌های این کشور نیز قابل مشاهده است.

تعداد گویشوران زبان روسی

با برخی از کشورهای روس زبان آشنا شدید، اکنون سوالی که پیش می‌آید این است که چه تعدادی از افراد در سراسر جهان به این زبان غنی سخن می‌گویند؟ برای پاسخ به این سوال با بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده می‌توان گفت بیش از 258 میلیون نفر در کل جهان از زبان روسی به عنوان زبان مادری یا زبان دوم خود استفاده می‌کنند. براساس این آمار و ارقام می‌توان گفت نزدیک 4% از افراد جهان گویشور این زبان هستند.

در نهایت اگر نیاز به ترجمه روسی به فارسی دارید یا ترجمه فارسی به روسی می توانید به ما اعتماد کنید.

سخن پایانی

در این مقاله اطلاعات کاملی درباره تاریخچه زبان روسی و تعداد گویشوران این زبان داده شد. همچنین شما با برخی از کشورهای روس زبان و قوانین استفاده از آن در کشورهای مختلف آشنا شدید. زبان روسی جز 5 زبان برتر جهان شناخته شده است و افراد زیادی به دلیل این محبوبیت گویشور این زبان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جنبه‌های دیگر زبان روسی و دیگر زبان‌ها به سایر مقالات سایت مراجعه کنید و اطلاعات خود را بیافزایید.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *