دانشگاه‌های برتر روسیه را بشناسید


دانشگاه‌های برتر روسیه جز بهترین دانشگاه‌ها در سطح جهانی هستند. این کشور با توجه به وسعت و مساحتی که دارد (بزرگ‌ترین کشور جهان از نظر وسعت) توانسته است بیش از 600 دانشگاه را در خود جای دهد. احتمالا به دلیل نزدیکی این کشور به کشور ایران شما هم فکر ادامه تحصیل در این کشور را دارید و با سوالاتی مانند سوالات زیر مواجه شده‌اید:

دانشگاه‌های برتر روسیه در کدام شهرها هستند؟ مقاطع تحصیلی دانشگاه‌ها به چه ترتیب تقسیم بندی شده است؟ مزایای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه چیست؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. شما برای مهاجرت نیاز به دارالترجمه روسی دارید تا مدارکتان را به زبان روسی ترجمه کنید می توانید به دارالترجمه مسکو اعتماد کنید.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های برتر روسیه

تحصیل در روسیه دارای مزایای بسیاری است و به همین دلیل توانسته است بیش از 200 هزار نفر را برای ادامه تحصیل به سوی خود جذب کند. در ادامه برخی از ویژگی‌های مثبت تحصیل در روسیه را بررسی می‌کنیم.

 • دارای رتبه‌های جهانی: دانشگاه‌های کشور روسیه در برخی از رشته‌ها مانند مهندسی فیزیک، ریاضیات و غیره در میان دانشگاه‌های سایر کشورها به عنوان معتبرترین و عالی‌ترین مراکز آموزشی شناخته شده‌اند.
 • تنوع بالا: به دلیل تعداد زیاد دانشگاه‌ها، افراد خارجی شانس پذیرش بالایی دارند و می‌توانند از میان صدها دانشگاه‌ موجود، مناسب‌ترین دانشگاه را با توجه به شرایط خود برگزینند.
 • هزینه پایین: دانشگاه‌های روسیه در مقایسه با امکانات و دانشی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند، هزینه بسیار اندکی دریافت می‌کنند.
 • اعتبار مدرک: مدارک اخذ شده از دانشگاه‌های برتر روسیه در اکثر کشورها مورد قبول هستند.
 • دو مدرک به صورت همزمان: کشور روسیه با توجه به علاقه بسیاری از دانشجویان این امکان را برای آن‌ها مهیا کرده است که به صورت همزمان یک مدرک از دانشگاه‌‌های بین المللی و مدرکی دیگر از دانشگاه‌های بومی روسیه دریافت کنند.
 • امکانات دانشگاهی: دانشگاه‌های روسیه از بهترین تجهیزات و امکانات بهره‌مند هستند و این امکان را برای دانشجویان فراهم آورده‌اند که در بهترین شرایط به تحصیل بپردازند.
 • یادگیری زبان روسی: اکثر دانشگاه‌های کشور روسیه کلاس‌های آموزش زبان روسی را برای دانشجویان خارج از کشور مهیا کرده‌اند. این آموزش یا به صورت رایگان یا با هزینه‌ای کم انجام می‌گیرد؛ اما این شانس را به دانشجویان خارج از کشور می‌دهد تا یکی از پرگویش‌ترین زبان‌ها در اروپا و آسیا را فراگیرند.

دوره‌های برگزار شده در دانشگاه‌های روسیه

مقاطع تحصیلی این کشور تقریبا مشابه مقاطع تحصیلی کشور ایران است که در ادامه ذکر می‌کنیم:

 • مقطع کارشناسی: مقطعی برای آموزش علوم پایه و عمومی که حدودا 4 سال طول می‌کشد.
 • مقطع ارشد: در این دوره دانشجویان بیشتر به موضوع تحقیقات و عمق دهی به مطالب خوانده شده در کارشناسی می‌پردازند؛ طول مدت این دوره 2 سال است.
 • مقطع دکتری: در این مقطع تحصیلی، دانشجویان می‌توانند به تحصیل و پژوهش مشغول باشند، طول این دوره با توجه به نیمه وقت یا تمام وقت بودن آن از 3 تا 4 سال متفاوت است.

برای مهاجرت تحصیلی نیاز به ترجمه رسمی مدارک تحصیلی به روسی دارید که می توانید به دارالترجمه مسکو اعتماد کنید.

معرفی دانشگاه‌های برتر روسیه

با مزایای تحصیل در این کشور آشنا شدید، حال نوبت آن رسیده است که تعدادی از دانشگاه‌های برتر این کشور را مورد بررسی قرار دهیم.

 • دانشگاه لومونسوف: این دانشگاه قدیمی‌ترین دانشگاه کشور روسیه است که به دلیل قدمتش به عنوان یکی از مکان‌‌های دیدنی شهر نیز شناخته شده است. این دانشگاه اولین دانشگاه روسیه از نظر زمان تاسیس و درجه علمی است، همچنین دارای رتبه 78 جهانی است.
 • دانشگاه سن پترزبورگ: این دانشگاه در شهر سن پترزبورگ واقع شده است و یکی از دانشگاه‌های غیر انتفاعی کشور روسیه است. این دانشگاه به دلیل سطح علمی خوبی که دارد میزبان صدها دانشجو از کشورهای خارجی است و به عنوان محبوب‌ترین دانشگاه روسیه معرفی شده است. دلیل محبوبیت این دانشگاه به دلیل سطح علمی آن است که در کشور در جایگاه 2 و در کل جهان رتبه 242 را به خود اختصاص داده است.
 • دانشگاه نووسیبیرسک: یکی از دانشگاه‌های روسیه که به دلیل سطح علمی و امکانات رفاهی بالایی که در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، توانسته است جز برترین دانشگاه‌های روسیه باشد. این دانشگاه در رتبه 3 کشوری و 246 جهانی قرار دارد.
 • دانشگاه تومسک: این دانشگاه یکی از موسسه‌های علمی معتبر کشور روسیه است که دانشجویان بسیاری را به خاطر اعتبار بالا به سوی خود جذب کرده است. این دانشگاه میزبان دانشجویانی بوده است که موفق به اخذ جایزه نوبل و صدها جایزه ملی شده‌اند، همین موضوعات باعث اعتبار دانشگاه تومسک شده است. رتبه این دانشگاه در رده بندی کشوری 4 و در رده بندی جهانی 272 است.
 • دانشگاه فنی بومن: این دانشگاه جز باقدمت‌ترین دانشگاه‌های روسیه است که برای رشته‌های فنی و مهندسی ساخته شده است. این دانشگاه یکی از انتخاب‌های مناسب برای هر دانشجوی فنی است و دارای رتبه‌ 5 کشوری و 281 جهانی است.

سخن پایانی

دانشگاه‌های کشور روسیه از نظر علمی جزدانشگاه‌های برتر جهان هستند. شما می‌توانید با انتخاب دانشگاه‌های برتر روسیه برای ادامه تحصیل آینده شغلی خود را تضمین کنید و جز افراد موفق در رشته خودتان شوید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *